Добро утро, Виетнам / Good Morning, Vietnam (1987)
** Режисьор : Бари Левинсън
** В ролите : Робин Уилямс, Форест Уитакър, Тунг Тан Тран, Шинтара Сукапатана, Бруно Кърби, Джей Ти Уолш, Ричард Портноу и др.
** IMDb : Линк към IMDb
** Държава : САЩ
** Трейлър : YouTube
** Година : 1987
** Жанр : Комедия, драма, биография
1965 г. Сайгон, Южен Виетнам. Виетнамската война. "Мръсната война". Там вече има разположени 185 000 американски военнослужещи. Целта им е да спрат нарастващото комунистическо влияние в Азия. Точно там, в разгара на бойните действия попада Ейдриън Кронауер. Радио водещ, пристигна от Крит за да повдигне бойния дух на американските войници.
С невероятното си чувство за хумор, той не само успява да забавлява войниците на фронта, но и напълно променя отношението им към войната. Това естествено го поставя в позиция на конфронтация с висшите офицери, които го смятат за абсолютно негоден за заеманата длъжност.
През свободното си време Ейдриън сваля виетнамски момичета, става учител по английски език в училище за възрастни и пие бира. Всичко това до момента когато ресторантът в който е бил преди миг, не е взривен от виетконгски партизани. Това моментално го отрезвява! Тук не е курорт! Има война! Загиват хора! Всеки опит за показване на истината е спрян от брутална цензура!
"Добро утро, Виетнам" - един филм за двете страни на войната, бруталната реалност срещу пропагандата от медиите.
Приятно гледане!
Любопитно:
- Истинският Кронауер по-късно става адвокат и почива през 2018 г. Той става активен републиканец и е бил заместник-председател на кампанията за преизбиране на Буш-Чейни през 2004 г. Според него историята преразказана чрез филма е само 45% вярна. По неговите думи, ако беше направил половината от нещата показани във филма, щял да бъде изправен пред военен съд и пратен във Форт Ливънуърт.
- Филмът е заснет предимно в Банкок, Тайланд, и по това време няколко стотин студенти от Международното (Американско) училище в Банкок (ISB) са били наети като статисти, за да участват в множеството кадри, показващи американски войници в целия филм.
- Обмисляно е продължение на филма с работно заглавие "Добро утро, Чикаго", даже е бил написан сценарий в който Кронауер щял де е репортер на Националния конгрес на Демократическата партия. По-късно работата по проекта е прекратена.
- Бруно Кърби каза, че се радва да работи по този филм повече от всеки друг в кариерата си. Той също така каза, че никога не би могъл да каже това на фен, тъй като всички искаха да чуят, че той се гордее най-много с Кръстника II (1974).
- Режисьорът забранява среща между Адриан Кронауер и Робин Уилямс по време на продукцията, понеже може Роби Уилямс подсъзнателно да започне да го имитира. Решено е да се срещнат едва след премиерата.
- Освен Кронауер другите герои всички са съставени като събирателни образи на стереотипите за военнослужещи.
- Сцената с задръстването и камиона с войници е добавена по време на снимките и въпреки, че повечето от тях не са американци и не знаят английски, искрено се забавляват.
- Въпреки, че всички диджеи боготворят Бийтълс, авторските права на песните им не са пуснати за използвани в други медии. Поради тази причина музиката им не звучи тук.
- Войниците в транспортните камиони, които Адриан Кронауер забавлява, са от прочутата 1-ва пехотна дивизия на американската армия. Можете да разберете по техните отличителни "Big Red One" лепенки на раменете.
- През 1987г филмът е на четвърто място по касови приходи с почти 124 милиона долара само в САЩ.
- Единственият филм на Tung Thanh Tran.
- Включен сред „1001 филма, които трябва да видите, преди да умрете“, редактиран от Стивън Шнайдер.
- Въпреки успеха на филма, много хора се съмняват, че войната във Виетнам е подходяща тема за комедия.
Източник: IMDb