** Режисьор : Денис Вилньов
** В ролите : Ана де Армас, Силвия Хукс, Баркхад Абди, Дейв Батиста, Хиам Аббас, Макензи Дейвис, Харисън Форд, Райън Гослинг, Джаред Лето, Робин Райт, Едуард Джеймс Олмос, Карла Жури
** IMDB : Линк към IMDB
** Трейлър : YouTube
** Държава : Великобритания, Канада
** Година : 2017
** Жанр : Екшън, драма, мистерия
В продължението на "Блейд Рънър (1982) " се пренасяме 30 г. след събитията в първия филм. Все още в полицейското управление на Лос Анджелис има андроиди, които преследват оцелелите техни събратя за да ги "пенсионират". Кей е един от тях, най-добрия. Той няма име, просто буква и номер, единак, живеещ сам, ако не броим Изкуственият интелект Джой приемащ формата на холограма на жена.
Поредна задача, пореден ликвидиран хуманоиден робот, но този път нещо е по различно. Нещо не е така както изглежда. Отдавна погребана тайна може да предизвика пълен хаос и безредици в което все още е останало от човешко общество. Сега вече той има мисия да открие Рик Декард, бивш негов колега, ловец, който е изчезнал преди 30 г.
Каква е тайната, която може да разруши света? Къде е Рик Декард? Каква ще е съдбата на хората и роботите? Гледайте филма за да разберете!
Любопитно:
- За да подчертаят изкуствения вид на Джой отначало експериментират с забавяне от 9 кадъра, когато трябва да отговори на въпрос. Това отпада защото са решили, че бързата смяна на тоалетите и прозрачния и вид е достатъчен.
- Рик Декарт прави дървени фигурки на животни. Носорог, Антилопа, Котка, Кон, Слон, Лъв на английски Rhino, Antelope, Cat, Horse, Elephant, Lion. От първите букви се получава името "RACHEL".
- Както се вижда в този филм, основният тест, който "К" трябва да повтори ("Система от клетки, свързани помежду си / Клетки, свързани помежду си, свързани помежду си клетки") е идеята на Райън Гослинг. Той използва актьорска техника, наречена „впускане“, която предизвиква подобен на транс и хипнотичен ефект върху представянето му.
- Първите думи на Рик Декард към К са: „Може би случайно нямаш парче сирене за себе си?“, цитат от „Островът на съкровищата“ на Робърт Луис Стивънсън. В изтрита сцена от Блейд Рънър (1982), Декард посещава Дейв Холдън в болницата и го намира да чете "Островът на съкровищата".
- Филмите са базиране ни книгата на Филип К. Дик „Сънуват ли андроидите електрически овце?“. В нея Декард спестява пари с надеждата да купи на жена си истинска овца. От тук навика на Гаф да прави оригами на животни от хартия.
- Когато разглежда коня Кей ясно вижда дупка на главата му, ясна препратка, че това е било еднорог и там е имало рог.
- Три късометражни филма запълват празнината между Блейд Рънър (1982) и това продължение. Според режисьора Дени Вилньов, всеки от тях описва ключов момент от предисторията. Blade Runner: Black Out 2022 (2017) е първият в хронологичен ред. Създаден от Shin'ichirô Watanabe, известен с работата си върху Аниматриката (2003), той се занимава с „Затъмнението“, споменато във филма. 2036: Nexus Dawn (2017) показва как Ниандър Уолъс успява да съживи индустрията на репликантите. В 2048: Nowhere to Run (2017) е идентифициран Sapper Morton, което поставя началото на сюжета на този филм. Последните два филма бяха режисирани от Люк Скот, син на сър Ридли Скот.
- По голямата част от снимките са правени в Будапеща, Унгария.
- Снима се при параноични мерки за сигурност. Края го няма в сценария, на актьорите се дават само тези части с техните роли, принудени са да подписват декларации за конфиденциалност. Телефони и камери са забранени. Актьорите дори са претърсвани.
- В един момент Мариет казва: „По-човешки от хората“, имайки предвид репликантите. В „Блейд Рънър“ (1982), когато д-р Елдън Тирел среща Рик Декард, той казва „По-човек от човек“, имайки предвид репликантите, като слоган на корпорацията Тирел.
Източник: IMDb